Biography of Rishi Sunak in Assamese 2022 - Life History of Rishi Sunak in Assamese for APSC

Rishi Sunak's Biography in Assamese : His Birth, Education, Family & Political Career

ঋষি চুনাকৰ জীৱন পৰিক্ৰমা

Hello, everyone as we know that very soon UK is going to elect their Next Prime Minister. In this process there is one name which came to limelight that an Indian origin British Politician Rishi Sunak (ঋষি চুনাক) , born on May 12, 1980, in Southampton, Hampshire, in South East England. He has been speculated to be the frontrunner for the Prime Minister’s position after the resignation of Borris Johnson. The 41-year-old has been North Yorkshire’s Richmond (Yorks) MP since 2015 and the Chancellor of the Exchequer since February 2020. Therefore it is the duty of every Indian to know the Biography of Rishi Sunak in Assamese as well as his Birth, Education, Family & Political Career & other things related to Rishi Sunak's life. 

In this regard "Assam GK Gyan" decides to provide you the Life History of Rishi Sunak in Assamese, the Interesting Facts Related to the Life of Rishi Sunak. So the Biography of Rishi Sunak in Assamese Language will help you to know more about his life. 

Biography of Rishi Sunak in Assamese 2022 - Life History of Rishi Sunak in Assamese

Life History of Rishi Sunak

Interesting Facts Related to the Life of Rishi Sunak

In this article we have provided you most important Interesting Facts Related to the Life of Rishi Sunak. Rishi Sunak who is a British politician who served as Chancellor of the Exchequer from 2020 to 2022. Who is Rishi Sunak? He is a British politician who served as Chancellor of the Exchequer (2022-2022) having previously served as Chief Secretary to the Treasury (2019-2022). So read this article to know about Rishi Sunak’s background, Rishi Sunak’s Birth, Education, Family, Political Career, biography, and others. It’s quite possible now that Britain’s Next Prime Minister will be from Indian origin. 

• Download Last 6 Months Current Affairs 2022 PDF from January 2022 to June 2022 - Click Here

A Brief note on the Life of Rishi Sunak

Here we are discussing about the Biography and Life History of Rishi Sunak in Assamese. Assam GK Gyanৰ এই লিখনিৰ দ্বাৰা ঋষি চুনাকৰ জীৱনী, পৰিয়াল, বয়স, ব্যৱসায়িক কেৰিয়াৰ, বৈবাহিক জীৱন আৰু ৰাজনৈতিক কেৰিয়াৰৰ বিষয়ে জানিবলৈ প্ৰবন্ধটো পঢ়ক।

Biography of Rishi Sunak in Assamese | Life History of Rishi Sunak in Assamese

ঋষি চুনাকৰ জীৱন পৰিক্ৰমা

২০২২ চনৰ ৭ জুলাইত ব্ৰিটিছ প্ৰধানমন্ত্ৰী বৰিছ জনছনৰ পদত্যাগৰ পিছত ভাৰতীয় বংশোদ্ভৱ ঋষি চুনাকৰ ব্ৰিটেইনৰ পৰৱৰ্তী প্ৰধানমন্ত্ৰী হোৱাৰ ক্ষেত্ৰত ব্ৰিটেইনৰ উপ-প্ৰধানমন্ত্ৰী ডমিনিক ৰাবৰ পৰা পূৰ্ণ সমৰ্থন লাভ কৰে।

২০২২ চনৰ ৭ জুলাইত ব্ৰিটিছ প্ৰধানমন্ত্ৰী বৰিছ জনছনৰ পদত্যাগৰ পিছত ভাৰতীয় বংশোদ্ভৱ ইউকে ৰাজনীতিবিদ ঋষি চুনাকে ব্ৰিটেইনৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী হোৱাৰ প্ৰচাৰ অভিযানত ব্ৰিটেইনৰ উপ-প্ৰধানমন্ত্ৰী ডমিনিক ৰাব আৰু পৰিবহন মন্ত্ৰী গ্ৰাণ্ট শ্বাপ্ছৰ পৰা অনুমোদন লাভ কৰে, যিয়ে চুনাকক সমৰ্থন কৰিবলৈ নিজে মনোনয়ন পত্ৰ দাখিল কৰাৰপৰা বিৰত থাকিব বুলি সিদ্ধান্ত লয়। 

৪১ বছৰীয়া ঋষি চুনাকে ২০২০ চনৰ পৰা ২০২২ চনলৈ ব্ৰিটিছ ৰাজকোষৰ উপাচাৰ্য হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিছিল আৰু তাৰ আগতে ২০১৯ বৰ্ষৰ পৰা ২০২০ বৰ্ষলৈ ব্ৰিটিছ কোষাগাৰৰ মুখ্য সচিব হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিছিল। বিশেষকৈ।ঋষি চুনাক ব্ৰিটেইনৰ কনজাৰ্ভেটিভ পাৰ্টি (Conservative Party) ৰ এজন সদস্য যি 2015 চনৰ পৰা ৰিচমণ্ড (য়ৰ্কছ) প্ৰদেশৰ সাংসদ (এমপি) হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰি আছে। 

UK Finance Minister Rishi Sunak Bio Highlights ::

NameRishi Sunak
Renowned As“The Maharajah of the Yorkshire Dales
Age42 Years
Date of Birth12th May 1980
Birth PlaceSouthampton, Hampshire, England.
ProfessionBusinessman, Politician
Political PartyConservative
Current Profession StatusUK Chancellor of the Exchequer (Finance Minister) (15th February 2020 to 5th July 2022)
FamilyFather: Yashvir Sunak
Mother: Usha Sunak
Younger SiblingsSanjay Sunak and Rakhi Sunak
Marital StatusMarried
WifeAkshata Murthy
ChildrenKrishna and Anoushka
In-LawsFather-in-Law: N. R. Narayana Murthy ( Founder of Infosys)
Mother-in-Law: Sudha Murthy
Education1. BA Degree from Lincoln College
2. MBA from Stanford University
Websitehttp://rishisunak.com/

ঋষি চুনাকৰ জন্ম : 

ঋষি চুনাকৰ জন্ম ১৯৮০ চনৰ ১২ মে তাৰিখে দক্ষিণ পূব ইংলেণ্ডৰ হেম্পশায়াৰৰ চাউদাম্পটনত হৈছিল। তেওঁৰ পিতৃৰ নাম যশবীৰ চুনাক আৰু মাতৃৰ নাম উষা চুনাক। ঋষি চুনাকৰ পিতৃৰ যশবীৰ চুনাকৰ জন্ম কেনিয়া আৰু মাতৃৰ উষা চুনাকৰ জন্ম তাঞ্জানিয়াত। ঋষি চুনাকৰ দেউতাক এজন সাধাৰণ চিকিৎসক আৰু মাতৃ এগৰাকী ফাৰ্মাচিষ্ট আছিল যিয়ে এখন স্থানীয় ফাৰ্মাচী চলাইছিল।

চুনাকৰ ককা-আইতাৰ জন্ম ব্ৰিটিছ ভাৰতৰ পাঞ্জাৱ প্ৰদেশত হৈছিল আৰু ১৯৬০ ৰ দশকত পূব আফ্ৰিকাৰ পৰা ইউকেলৈ প্ৰব্ৰজন কৰিছিল। চুনাক তিনিজন ভাই-ভনীৰ ভিতৰত তেওঁ আছিল জ্যেষ্ঠ। তেওঁৰ ভায়েক সঞ্জয় এজন মনোবিজ্ঞানী আৰু তেওঁৰ ভগ্নী ৰাখী ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ পুঁজি, শান্তি নিৰ্মাণ, বৈদেশিক, কমনৱেলথ আৰু উন্নয়ন কাৰ্যালয়ৰ মুৰব্বী হিচাপে বৰ্তমান কৰ্মৰত।

ঋষি সুনকৰ শিক্ষা জীৱন :

তেওঁ উইনচেষ্টাৰ কলেজ, লিংকন কলেজ, অক্সফৰ্ড আৰু ষ্টেনফৰ্ড বিশ্ববিদ্যালয়ৰ প্ৰাক্তন ছাত্ৰ। ২০০১ চনত তেওঁ প্ৰথম শ্ৰেণীৰ সন্মানেৰে ডিগ্ৰী সম্পূৰ্ণ কৰে। বিশ্ববিদ্যালয়ত থাকোঁতে, তেওঁ আনকি কনজাৰ্ভেটিভ কেম্পেইন হেডকোৱাৰ্টাৰত এজন ইণ্টাৰ্ন হিচাপেও কাম কৰিছিল। অৱশেষত, তেওঁ কেলিফৰ্ণিয়াৰ ষ্টেনফৰ্ড বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা ব্যৱসায় প্ৰশাসনত স্নাতকোত্তৰ ডিগ্ৰী লাভ কৰে।

ঋষি সুনকৰ ব্যৱসায়িক কেৰিয়াৰ :

তেওঁ বিশ্ববিদ্যালয়ত থকা সময়ছোৱাত কনজাৰ্ভেটিভ কেম্পেইন হেডকোৱাৰ্টাৰত ইন্টাৰ্ণশ্বিপ কৰিছিল। 2001 চনৰ পৰা 2004 চনলৈ, তেওঁ গোল্ডমেন চাক্স নামৰ এক বিনিয়োগ বেংকত বিশ্লেষক হিচাপে কাম কৰিছিল। পৰৱৰ্তী সময়ত তেওঁ চিল্ড্ৰেনছ ইনভেষ্টমেণ্ট ফাণ্ড মেনেজমেণ্ট (টিচিআই)ত যোগদান কৰিবলৈ চাকৰি এৰিছিল আৰু ছেপ্টেম্বৰ 2006 ত টিচিআইৰ অংশীদাৰ হৈছিল। তেওঁ ২০০৯ চনত আন এটা হেজ ফাণ্ড ফাৰ্ম থেলেম পাৰ্টনাৰ্ছত যোগদান কৰিছিল। পিছলৈ তেওঁ শহুৰেক আৰু ব্যৱসায়ী এন আৰ নাৰায়ণ মূৰ্তিৰ মালিকানাধীন বিনিয়োগ প্ৰতিষ্ঠান কেটামাৰান ভেঞ্চাৰছৰ সঞ্চালক হিচাপেও কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিছিল। 

ঋষি সুনকৰ বৈবাহিক জীৱন : 

ঋষি চুনাক আৰু পত্নী অক্ষতা মূৰ্তি

চুনাকে  ২০০৯ চনৰ আগষ্টত ইনফোচিছৰ প্ৰতিষ্ঠাপক ভাৰতীয় কোটিপতি এন আৰ নাৰায়ণ মূৰ্তিৰ কন্যা অক্ষতা মূৰ্তিক বিয়া কৰায়। মূৰ্তিৰ ইনফোচিছত 0.91% অংশআছে, যাৰ মূল্য প্ৰায় $900 মিলিয়ন (£690 মিলিয়ন), এপ্ৰিল 2022 লৈকে, যাৰ ফলত তেওঁ ব্ৰিটেইনৰ এগৰাকী ধনী মহিলা হৈ পৰিছে। ২০২২ চনত ৰাছিয়াৰ ইউক্ৰেইন আক্ৰমণৰ পিছত ইনফোচিছে ৰাছিয়াত কাম কৰি আছিল, যাৰ ফলত চুনাক আৰু তেওঁৰ পৰিয়ালক সমালোচনা কৰা হৈছিল, কিন্তু এপ্ৰিলত ইনফোচিছে ঘোষণা কৰিছিল যে ই ইয়াৰ ৰাছিয়াৰ কাৰ্যালয় বন্ধ কৰি আছে।  মূৰ্তিৰ জেমি অলিভাৰৰ দুটা ৰেষ্টুৰেণ্ট ব্যৱসায়, ৱেণ্ডিজ ইন ইণ্ডিয়া, কোৰো কিডছ আৰু ডিগমে ফিটনেছৰ শ্বেয়াৰ আছে। ষ্টেনফৰ্ড বিশ্ববিদ্যালয়ত পঢ়ি থাকোতে সুনক আৰু মূৰ্তিলগ হৈছিল; তেওঁলোকৰ দুগৰাকী ছোৱালী আছে। মূৰ্তি তেওঁৰ দেউতাকৰ বিনিয়োগ প্ৰতিষ্ঠান, কেটামাৰান ভেঞ্চাৰছৰ এগৰাকী সঞ্চালক।

ঋষি চুনাক : ইউকেৰ পৰৱৰ্তী প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে :

২০২২ চনৰ ৮ জুলাইত ইউকেৰ প্ৰাক্তন প্ৰধানমন্ত্ৰী বৰিছ জনছনৰ পদত্যাগৰ এদিন পিছত ঋষি চুনাকে ঘোষণা কৰে যে তেওঁ বৰিছ জনছনৰ ঠাইত কনজাৰ্ভেটিভ পাৰ্টি লিডাৰশ্বিপ নিৰ্বাচনত প্ৰাৰ্থী হিচাপে থিয় দিব। কিন্তু তেওঁ প্ৰধানমন্ত্ৰী বৰিছ জনছনৰ পদত্যাগৰ বাবে জনছনৰ সমৰ্থককাৰী সকলৰ পৰা যথেষ্ঠ সমালোচিতও হ'বলগা হয়।

ঋষি চুনাকৰ ৰাজনৈতিক কেৰিয়াৰ : 

2014 চনত, ঋষি চুনাকক ৰিচমণ্ড (য়ৰ্কছ)ৰ বাবে কনজাৰ্ভেটিভ দলৰ প্ৰাৰ্থী হিচাপে বাছনি কৰা হৈছিল, যিখন আসন আগতে উইলিয়াম হেগৰ হাতত আছিল। আসনখন কনজাৰ্ভেটিভ পাৰ্টিৰ দ্বাৰা ১০০ বছৰৰো অধিক সময় ধৰি আছে। সেই বছৰ, তেওঁ পলিচী এক্সচেঞ্জৰ ব্লেক এণ্ড মাইনৰিটি এথনিক (বিএমই) গৱেষণা গোটৰ নেতৃত্ব দিছিল আৰু যুক্তৰাজ্যৰ বিএমই সম্প্ৰদায়ৰ ওপৰত এক প্ৰতিবেদন লিখিছিল। 

2015 চনৰ সাধাৰণ নিৰ্বাচনত, তেওঁ ৰিচমণ্ড (য়ৰ্কছ)ৰ পৰা সাংসদ হিচাপে নিৰ্বাচিত হৈছিল। 2015 চনৰ পৰা 2017 চনলৈ, তেওঁ পৰিৱেশ, খাদ্য আৰু গ্ৰাম্য পৰিক্ৰমা নিৰ্বাচিত সমিতিৰ সদস্য হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিছিল। 

তেওঁ ২০১৬ চনত ইউৰোপীয় ইউনিয়নৰ গণভোটক সমৰ্থন কৰিছিল। তেওঁ ব্ৰেক্সিটৰ পিছত বিনামূলীয়া বন্দৰ স্থাপনৰ সমৰ্থনত চেণ্টাৰ ফৰ পলিচী ষ্টাডিজৰ বাবে এটা প্ৰতিবেদনও লিখিছিল, আৰু পৰৱৰ্তী বছৰত এছএমইৰ বাবে খুচুৰা বণ্ড বজাৰ সৃষ্টিৰ বাবে ওকালতি কৰা এক প্ৰতিবেদন লিখিছিল। 

২০১৭ চনৰ সাধাৰণ নিৰ্বাচনত তেওঁ একেখন আসনৰ পৰা পুনৰ সাংসদ হিচাপে নিৰ্বাচিত হৈছিল। তেওঁ জানুৱাৰী 2018 ৰ পৰা জুলাই 2019 লৈ সংসদীয় আণ্ডাৰ-চেক্ৰেটেৰী হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিছিল। তেওঁ ২০১৯ ৰ কনজাৰ্ভেটিভ পাৰ্টিৰ নেতৃত্বৰ নিৰ্বাচনত প্ৰধানমন্ত্ৰী বৰিছ জনছনক সমৰ্থন কৰিছিল আৰু আনকি জুন ২০১৯ ত প্ৰচাৰৰ সময়ত জনছনৰ হৈ ওকালতি কৰিবলৈ ব্ৰিটিছ ৰাষ্ট্ৰীয় দৈনিকত এটা প্ৰবন্ধ সহ-লিখিছিল। 

চুনাক ২০১৯ ৰ সাধাৰণ নিৰ্বাচনত পুনৰ নিৰ্বাচিত হৈছিল আৰু ২০১৯ চনৰ জুলাইত প্ৰধানমন্ত্ৰী বৰিছ জনছনে কোষাগাৰৰ মুখ্য সচিব হিচাপে নিযুক্তি লাভ কৰিছিল আৰু চাঞ্চেলৰ চাজিদ জাভিদৰ অধীনত কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিছিল। তেওঁ ২৫ জুলাই ২০১৯ ত প্ৰিভি কাউন্সিলৰ সদস্য হৈছিল। 

২০২০ চনৰ ফেব্ৰুৱাৰীত কেবিনেট ৰদবদলৰ পিছত, সুনকক ৰাজকোষৰ উপাচাৰ্যলৈ পদোন্নতি দিয়া হয়। 

কোভিড-19 মহামাৰীৰ মাজত, চুনাকে 11 মাৰ্চ 2020 তাৰিখে তেওঁৰ প্ৰথম বাজেট উপস্থাপন কৰিছিল। মহামাৰীটোৱে এক বিত্তীয় প্ৰভাৱ সৃষ্টি কৰাৰ লগে লগে, চুনাকে অতিৰিক্ত ব্যয়ৰ 30 বিলিয়ন £ ঘোষণা কৰে যাৰ £12 বিলিয়ন কোভিড-19 মহামাৰীৰ অৰ্থনৈতিক প্ৰভাৱ হ্ৰাস কৰাৰ বাবে আৱণ্টন কৰা হৈছিল। 

2020 চনৰ 17 মাৰ্চত, তেওঁ ব্যৱসায়ৰ বাবে জৰুৰীকালীন সমৰ্থন আৰু কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে দৰমহা ৰাজসাহায্য আঁচনিৰ 330 বিলিয়ন £ ঘোষণা কৰে। তিনি দিনৰ পিছত, তেওঁ চাকৰি ধাৰণ আঁচনিঘোষণা কৰিছিল কিন্তু আনুমানিক 100,000 লোক ইয়াৰ বাবে যোগ্য নোহোৱাৰ বাবে তীব্ৰ প্ৰতিক্ৰিয়া লাভ কৰিছিল। আঁচনিখন ২০২১ চনৰ ৩০ ছেপ্টেম্বৰলৈকে সম্প্ৰসাৰিত কৰা হৈছিল। 

সুনাকে আতিথ্য উদ্যোগত চাকৰি সৃষ্টিত সহায় আৰু সৃষ্টিৰ বাবে ৩০ বিলিয়ন £ ইট আউট টু হেল্প আউট আঁচনি উন্মোচন কৰে। অংশগ্ৰহণকাৰী কেফে, পাব আৰু ৰেষ্টুৰেণ্টত চৰকাৰৰ ৰাজসাহায্যপ্ৰাপ্ত খাদ্য আৰু কোমল পানীয় 50%, প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ বাবে £10 লৈকে। প্ৰস্তাৱটো সোমবাৰৰ পৰা বুধবাৰৰ পৰা ৩১ আগষ্ট ২০২০ লৈ উপলব্ধ আছিল। যদিও কিছুমানে আঁচনিখন সফল বুলি বিবেচনা কৰে কিয়নো ই £849 নিযুত আহাৰত ৰাজসাহায্য দিয়ে, আন কিছুমানে একমত নহয়। ৱাৰউইক বিশ্ববিদ্যালয়ৰ এক অধ্যয়নত প্ৰকাশ পাইছে যে আঁচনিখনে 8% ৰ পৰা 17% ৰ ভিতৰত কোভিড-19 সংক্ৰমণ বৃদ্ধিত অৰিহণা যোগাইছে। 

২০২১ চনৰ মাৰ্চ মাহৰ বাজেটত চুনাকে ঘোষণা কৰে যে ২০২০-২০২১ বিত্তীয় বৰ্ষত ঘাটি ৩৫৫ বিলিয়ন £ বৃদ্ধি পাইছে, যি শান্তিৰ সময়ত সৰ্বাধিক। তেওঁ নিগমকৰ আগৰ 19 ৰ পৰা 2023 চনত 25% লৈ বৃদ্ধি কৰে, কৰ-মুক্ত ব্যক্তিগত ভাট্টাত পাঁচ বছৰৰ ফ্ৰীজ আৰু উচ্চ হাৰৰ আয়কৰ সীমা। 

২০২১ চনৰ জুন মাহত জি-৭ সন্মিলনত বহুজাতিক আৰু অনলাইন প্ৰযুক্তি কোম্পানীসমূহৰ ওপৰত বিশ্বব্যাপী নূন্যতম কৰ স্থাপনৰ বাবে এক কৰ সংস্কাৰ চুক্তি স্বাক্ষৰিত হয়। অক্টোবৰ 2021-ত, অইচিডিয়ে কৰ সংস্কাৰ পৰিকল্পনাত যোগদান কৰিবলৈ এক চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰে। 

২০২১ চনৰ অক্টোবৰত, তেওঁ তেওঁৰ তৃতীয় বাজেট উন্মোচন কৰে য'ত স্বাস্থ্য গৱেষণা আৰু উদ্ভাৱনৰ বাবে £৫ বিলিয়ন আৰু দক্ষতা শিক্ষাৰ বাবে £৩ বিলিয়ন অন্তৰ্ভুক্ত আছিল। 

শেহতীয়াকৈ, 2022 চনৰ 5 জুলাইত, ঋষি চুনাকে বিত্ত মন্ত্ৰীপদৰ পৰা পদত্যাগ কৰে।

ঋষি চুনাকৰ কৃতিত্ব : 

ইউকেৰ ধনী লোকসকলৰ চানডে টাইমছ ৰিচ লিষ্ট 2022 ৰেংকিংত, ঋষি চুনাক আৰু তেওঁৰ পত্নী মূৰ্তিক 222 তম স্থান দিয়া হৈছিল, আনুমানিক তেওঁ লোক দুয়োৰে সম্মিলিত সম্পদ £730 নিযুত, যাৰ ফলত তেওঁ "ধনী তালিকাত যোগদান কৰা প্ৰথম ফ্ৰণ্টলাইন ৰাজনীতিবিদ" হয়।

Must Read : Biography of Draupadi Murmu in Assamese

Now AssamGKGyan is on every platform you can connect with us by just clicking the below social media links. Thank You. 

• Subscribe our Youtube channel

• Join our Facebook Page

• Join our telegram Channel

* Recent Top Most Searches :

Must Read : Biography of Jadav Payeng in Assamese

Must Read : Biography of Tarun Ram Phukan in Assamese

Must Read : Biography of Chandra Kumar Agarwal in Assamese

Must Read : Biography of Lokpriya Gopinath Bordoloi in Assamese

Must Read : Biography of Bishnu Prasad Rabha in Assamese

Well if you like the article on Biography of Rishi Sunak in Assamese 2022 - Life History of Rishi Sunak in Assamese, do comment & show your support by sharing it to the others and if there is any query you are welcome to ask.

Tags

Post a Comment

0 Comments
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.