Most Important Facts of History of Assam in Assamese - অসমৰ ইতিহাসৰ বিষয়ে

অসমৰ ইতিহাসৰ বিষয়ে কিছু জানিবলগীয়া কথা

নমস্কাৰ বন্ধু-বান্ধৱীসকল, আপোনালোক সকলোকে স্বাগতম জনাইছো আমাৰ Assam GK Gyan ৱেবছাইটলৈ। আমাৰ ৱেবছাইটৰ পেজ সমূহৰ দ্বাৰা আমি আপোনালোকক অসমৰ বিভিন্ন বিষয় তথ‍্য সম্পৰ্কে জনাব বিচাৰিছো। আশা কৰিছো আপােনালােকে আমাৰ Assam GK Gyan ৰ তথ্যৰাজিৰ পৰা সামান্য হ'লেও উপকৃত হ'ব। বিশেষভাৱে এই প্রশ্নোত্তৰবােৰ সকলাে প্রতিযােগিতামূলক পৰীক্ষাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখিয়েই প্ৰস্তুত কৰা হৈছে। আপোনালোকে যদি আমাৰ ৱেবছাইটৰ বিভিন্ন তথ‍্যসমূহ পঢ়ি উপকৃত হৈছো বুলি ভাবে তেন্তে যিমান পাৰে সিমানেই পেজবোৰ শ্বেয়াৰ কৰক, যাতে আনসকলেও এই তথ্য ৰাজিৰ পৰা কিবা এটা নজনা কথা জানি উপকৃত হ'ব পাৰে। লগতে তলত আমাৰ টেলিগ্রাম গ্রুপ আৰু ফেচবুক পেজৰ লিংক প্ৰদান কৰা হৈছে তাতো গৈ জইন কৰিব পাৰে। আমাৰ টেলিগ্রাম গ্রুপত নিতৌ বিভিন্ন বিষয়ৰ পৰীক্ষাৰ Pdf প্ৰদান কৰা হয়‌।

Hello aspirants, in this article we have provided you the most important facts of History of Assam in assamese language. So, read all these facts about the history of Assam for the upcoming Assam TET, APSC Prelims as well as other Assam govt exams. These historical facts about Assam in Assamese language are extremely important and should be a part of your preparation. 

অসমৰ ইতিহাস

অসমৰ ইতিহাস হৈছে পূব, পশ্চিম আৰু উত্তৰৰ পৰা অহা মানুহৰ সংমিশ্ৰণৰ ইতিহাস আৰু লগতে ভাৰতীয়-আৰ্য, অষ্ট্ৰ'-এচিয়াটিক আৰু তিব্বতীয়-বাৰ্মীয় সংস্কৃতিৰ মিলনৰ ইতিহাস।

Most Important Facts of History of Assam in Assamese - অসমৰ ইতিহাসৰ বিষয়ে

অসম বুৰঞ্জীৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ বিষয়বস্তু

৪ৰ্থ শতিকাত কামৰূপ ৰাজ্যত পুষ্য বৰ্মনে বৰ্মন ৰাজবংশ প্ৰতিষ্ঠা কৰাৰে পৰা অসমৰ জ্ঞাত ইতিহাস আৰম্ভ হয়। খুব সম্ভৱ ভূমিপুত্ৰসকল এই বংশৰ মূল আছিল, যাৰ পুৰ্বপুৰুষ আছিল নৰকাসুৰ। ৭ম শতিকাত ভাস্কৰবৰ্মনৰ ৰাজত্বত এই ৰাজ্যই খ্যাতি অৰ্জন কৰে। হিউৱেন চাঙে এই সময়তে কামৰূপ ভ্ৰমণ কৰি নিজৰ অভিজ্ঞতা লিপিবদ্ধ কৰে। সন্তানহীন ভাস্কৰবৰ্মনৰ মৃত্যুৰ পিছত শাসনভাৰ শালস্তম্ভৰ হাতলৈ যায় যি ম্লেছ ৰাজবংশ প্ৰতিষ্ঠা কৰে। ৯ম শতিকাত ম্লেছ বংশৰ পতনৰ পিছত নতুন শাসক ব্ৰহ্মপালে পাল ৰাজবংশ প্ৰতিষ্ঠা কৰে। শেষ পাল ৰজাজনক গৌৰৰ ৰজা ৰামপালে ১১১০ খ্ৰীষ্টাব্দত ক্ষমতাচ্যুত কৰে। কিন্তু গৌৰৰ ৰজাই পাতি যোৱা ইয়াৰ পিছৰ ৰজা দুজন তিম্জ্ঞদেৱ আৰু বৈদ্যদেৱে স্বতন্ত্ৰ ৰজা হিছাপেহে শাসন কৰিছিল আৰু প্ৰাচীন কামৰূপৰ মোহৰ ব্যৱহাৰ কৰিছিল। তেওঁলোকৰ পতন হোৱাৰ পিছত ১২শ শতিকাতকামৰূপৰ ঠাইত সৰু সৰু ৰাজ্য স্থাপিত হয় আৰু লগে লগে প্ৰাচীন অসমৰ যুগৰ সামৰণি পৰে।

আহোম সাম্ৰাজ্যত আহোম আৰু অসমীয়া ভাষাত "বুৰঞ্জী" নামেৰে ৰাজনৈতিক ঘটনাৱলী লিপিবদ্ধ কৰা হৈছিল। সম্ভৱ প্ৰথম বুৰঞ্জী ১২২৮ খৃঃত প্ৰথম আহোম ৰজা স্বৰ্গদেউ চুকাফাই আহোম ৰাজত্ব আৰম্ভ কৰাৰ সময়তে তেওঁৰ নিৰ্দেশত প্ৰণয়ণ কৰা হৈছিল।

Most Important Facts of History of Assam in Assamese - অসমৰ ইতিহাসৰ বিষয়ে

১) ১২২৮ খ্ৰীষ্টাব্দত আহোম সকলে অসমৰ নাম ‘অচম’ বা ‘আসম’ ৰাখিছিল। চুকাফা নামেৰে মং মৌৰ এজন চান কোঁৱৰে পাটকাই পাৰ হৈ আহি আহোম ৰাজ্য প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল।

২) ১৩ৰ পৰা ১৯ শতিকাৰ সময়চোৱাত বহুতো উপজাতীয় সম্প্ৰদায় অসমলৈ আহিল। কছাৰী,চুতীয়া আৰু কোঁচ সকল হৈছে মধ্যযুগীয়া অসমৰ বিশিষ্ট সম্প্ৰদায়। বাৰ্মী আক্ৰমণৰ লগে লগে আহোম ৰাজত্বৰ সমাপ্তি ঘটিছিল। ইয়াৰ লগতে পৰবৰ্তী সংযোজন হৈছিল ব্ৰিটিছ ইষ্ট ইণ্ডিয়া কোম্পানীৰ ১৮২৬ৰ ইযাণ্ডাবু সন্ধি। ব্ৰিটিছ সম্ৰাট সকলে দায়িত্বভাৰ গ্ৰহণ কৰি অসমত ঔপনিবেশিক শাসন আৰম্ভ কৰিলে।

৩) ১৯৫০ চনত অসম ভাৰতৰ এখন প্ৰয়োজনীয় ৰাষ্ট্ৰ হিচাপে পৰিগনিত হয়।

৪) অসম বুৰঞ্জীক চাৰিটা যুগত ভাগ কৰিব পাৰি। চৰ্তুথ শতাব্দীত, এলাহবাদ স্তম্ভত সমুদ্ৰগুপ্তৰ শিলালিপিত উল্লেখ থকা কামৰুপ ৰাজ্য স্থাপনৰ লগে লগে আৰম্ভ হয় প্ৰাচীন যুগ। ১২০৬ত বাখতিয়াৰ খিল্জীৰ লগত প্ৰথম যুদ্ধ হোৱা বঙ্গীয় চুলতানৰ আক্ৰমনৰ সময়ত আৰম্ভ হৈছিল মধ্য যুগ। ইয়াৰ উল্লেখ আছে কানাই বৰশীবোৱা শিলালিপিত। ১৮২৬ চনৰ ইযাণ্ডাবু সন্ধিৰ পাছৰ পৰা ১৯৪৭ চনৰ ভাৰত স্বাধীন হোৱালৈকে ঔপনিবেশিক যুগ আৰম্ভ হৈছিল।

৫) স্বাধীন অসমৰ প্ৰথম ৰাজ্যপাল আছিল মহম্মদ চালেহ অকবৰ হয়দৰী আৰু মুখ্যমন্ত্ৰী আছিল লোকপ্ৰিয় গোপীনাথ বৰদলৈ। গুৱাহাটী বিশ্ববিদ্যালয়(১৯২৮),গুৱাহাটী উচ্চ ন্যায়লয়(১৯৪৮)আৰু গুৱাহাটী অনাঁতাৰ কেন্দ্ৰ প্ৰতিষ্ঠাৰ তেওঁলোক আছিল মুখ্য সাক্ষী।

৬) ১৯৫০ চনত বিষ্ণু ৰাম মেধিয়ে মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে দায়িত্বভাৰ গ্ৰহণ কৰে। ১৯৫০ চনৰ পৰা ১৯৫৭চনলৈ তেওঁৰ কাৰ্য্যকালৰ সময়চোৱাত পোনপ্ৰথমবাৰৰ বাবে পঞ্চ বাৰ্ষিক পৰিকল্পনা আৰম্ভ হোৱাৰ উপৰিও প্ৰশানৰ পঞ্চায়ত ব্যবস্থা প্ৰবৰ্তিত কৰিছিল লগতে কৃষি ক্ষেত্ৰত অধিক গুৰুত্ব প্ৰদান কৰিছিল।

৭) ১৯৬৫ চনত শৰাইঘাট দলং নিৰ্মাণ হৈছিল আৰু ১৯৬২ চনত গুৱাহাটীৰ নুনমাটিত এটি তেল শোধনাগাৰ স্থাপন কৰা হৈছিল। ১৯৫৯ ৰ পৰা ১৯৬০ চনলৈকে অসমত ভাষা আন্দোলন হৈছিল যাৰ ফলত অসমীয়া ভাষাই অসমৰ ৰাজ্যিক ভাষা হিচাপে স্বীকৃতি লাভ কৰে।

৮) ১৯৭০ চনত মহেন্দ্ৰ মোহন চৌধৰী মুখ্যমন্ত্ৰী হয়। তেওৰ কাৰ্যকালত বঙাইগাঁও পেট্ৰোকেমিকেলচ, জোগিঘোপা পেপাৰ মিল আৰু নগাঁওৰ শিলঘাটত পাট কাৰখানা স্থাপন হয়।

৯) অসম গন পৰিষদ আৰু ছাত্ৰ সন্থাৰ নেতৃত্বত হোৱা অসম আন্দোলন অসমৰ খিলঞ্জীয়াৰ স্বাৰ্থত বিদেশী মুক্ত কৰিবলৈ আৰম্ভ হৈছিল। এই আন্দোলন ১৯৭৯ চনৰ পৰা আৰম্ভ হৈ সমাপ্তি ঘটিছিল ১৯৮৫ চনৰ অসম চুক্তিৰ লগত। এই চুক্তি সদৌ অসম ছাত্ৰ সন্থা আৰু সদৌ অসম গণ সংগ্ৰাম পৰিষদ আৰু ভাৰত চৰকাৰৰ মাজত স্বাক্ষৰিত হৈছিল।

১০) বৰ্তমান অসমৰ এলেকা হৈছে ৭৮,৪৩৮বৰ্গ কিলোমিটাৰ। ইয়াত আছে ৩৩খন জিলা আৰু সমগ্ৰ উত্তৰ পূৰ্ব ভাৰতৰ জনবহুল ৰাষ্ট্ৰ হিচাপে গণ্য হোৱা অসমৰ বৰ্ত্তমান জিলাৰ সংখ্যা হৈছে ৩৩ খন।

Well here we have provided you the most important facts of History of Assam in Assamese - অসমৰ ইতিহাসৰ বিষয়ে for Assam TET, APSC, PNRD, DHS, APDCL, Assam Police exam. This article will be updated soon and we are going to add more related Assam GK to help our viewers to know more for the preparation of upcoming much awaited Assam govt exams. Thank You.

Now Assam GK Gyan is on every platform to give you each & every update. 

• Subscribe our Youtube channel

• Join our Facebook Page

• Join our telegram Channel

* Recent Most Searches :

Renowned Writers of Assamese Literature and Culture 

Names of Ahom Kings and their Ruling Period 

First in Assamese First Assamese

Child Development and Pedagogy Q&A

Hello if you like the article on Most Important Facts of History of Assam in Assamese - অসমৰ ইতিহাসৰ বিষয়ে, do comment & show your support by sharing it to the other aspirants and if there is any query you are welcome to ask.

Post a Comment

0 Comments
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.